Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ali G zivotopis

Je známo, že právě z Británie pochází ten nejlepší humor. Britské sitcomy jsou nejinteligentnější (Černá zmije, Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére), jejich humor je nejinovativnější (Červený trpaslík), nejabsurdnější (Monty Python) a britský humor si vždy v průběhu historie rád klestil cestu i jako nejodvážnější. Vždyť byli první a překvapivě stále zatím i poslední, kdo si dokázal dělat legraci z 2. světové války a nacistů (seriál Halo! Halo!). Tento týden se k nám řítí další komediální revoluce přicházející z Velké Británie - postava Borata, kterou vytvořil Brit pocházející z židovské rodiny Sacha Baron Cohen. Muž, který nezná hranice. Nic pro něj není tabu. Ničeho se nebojí. Rasismus, xenofobie, homofonie, kontroverzní témata - Cohen zastává názor, že na světě neexistuje nic, z čeho by nešlo udělat si legraci. A má pravdu. Je toho živoucím důkazem.

Sacha Baron-Cohen se narodil v ortodoxní židovské rodině, která dodržovala všechny poplatné náboženské tradice a mohla svého nadějného synáčka vysílat i na soukromé školy. A Cohen toho využíval, dokonce vystudoval i Cambridgskou univerzitu a hlavním předmětem mu byla historie (své disertační práce psal zejména na téma židovství). Své náboženství bral dokonce tak vážně, že se po studiu vydal na rok do Izraele za svojí babičkou, aby studoval dopodrobna všechny zdejší tradice a zvyky. Vlastně do dnešních dnů je poměrně konzervativním židem. Ačkoliv nenosí dlouhé pejzy, jí pouze košer jídlo a o šábesu nebere telefony.

Jeho cesta ke slávě ale byla poměrně pomalá a trnitá. Začínal jako moderátor v dětských pořadech - kde byl vlastně něco jako trošku odvázanější Dáda Patrasová. V roce 1994 se nějaký čas věnoval také modelingu a možná i tato krátká kariéra ho inspirovala k vytvoření jeho první postavy. Rakouského gaye Bruna, který nosí ty nejkřiklavější homosexuální módní doplňky, je přirozeně zženštilý a dělá rozhovory se skutečnými lidmi, kterým tvrdí, že budou v jednom známém rakouském módním pořadu. Než se ale dopracoval k tomuto formátu, který byl součástí Da Ali G Show, v převleku Bruna pouze vběhl například na přehlídkové molo nebo se rozhodl udělat rozhovor s nějakým módním návrhářem a předstíral, že zapomněl, na co se chtěl zeptat ("A mohl byste alespoň něco odpovědět?" říká mu s německým přízvukem). Nebylo to nic tak sofistikovaného jako později v podobě Aliho G nebo právě Borata, ale jeho partyzánský přístup ke komice se už v roce 1996, kdy se jako Bruno objevoval mezi programovými bloky na kabelové stanici Paramount Comedy Channel, začal formovat. V době svého působení na této stanici však nevznikl jen Bruno, nýbrž i zárodek Borata - vymyslel si pro pár vstupů také zahraničního reportéra z Albánie, Krista.

Až v roce 1998 poprvé představil svoji další postavu - bílého rádoby rappera Aliho G, který sice vyrostl ve čtvrti Londýna pro střední třídy (ovšem i tak jí neustále říká ghetto), ale neustále si hraje na "gangsta rappera". Podle toho se obléká, podle toho i mluví a podle toho se také chová. Stal se dokonce tak populární, že v roce 2000 získal svoji vlastní show s názvem Da Ali G Show. Do ní si zval "ty nejinteligentnější a nejvlivnější osobnosti planety a kladl jim ty nejpitomější možné otázky", jak svoji postavu sám Cohen charakterizuje. Do svého pořadu si například pozval člověka z americké DEA (protidrogové jednotky), měl před sebou vzorky a ptal se ho, jaká droga je nejlepší na to, aby se mohl sjet a nemělo to žádné vedlejší účinky ("Za kolik se prodává taková tráva?" "Někdy i přes tisíc dolarů za libru" "Tak to by vás teda pěkně okradli"). Jeho krédem je pokládat svým hostům, kteří nemají ponětí o tom, kdo je, ty nejstupidnější možné otázky, sledovat jejich reakce a pokračovat podle nich - například jeho reakce během politické debaty o zvolení Arnolda Schwarzeneggera guvernérem v tomto videu je dosti nezapomenutelná.

Byla to jiná komika. Nový způsob komiky, který dosud nikdo nedělal, ale přesto měla velký úspěch. Ovšem ne tak velký, jako má dnes Cohenova postava Borata Sagdiyeva. Ta ve své finální podobě vznikla až pro vstupy v Ali G Show a Sacha Baron-Cohen pro ni společně s producentem Harrym Thompsonem vymyslel celou komplexní historii. Místo, odkud pochází, rodinu, příbuzné, záliby. Borat totiž už nedělá jenom rozhovory s cizími lidmi a nedělá ze sebe blbečka. Během komunikace s lidmi, které chce napálit, vypráví také o sobě a umocňuje tak mantru skutečného člověka a ne jen postavy či role. Jeho úkolem bylo zpočátku reportovat o bizarnostech v chování lidí Velké Británie (navštívil například S&M klub a se zmateností a nevinností sobě vlastní pořád nemohl pochopit, proč ta dáma v koženém oblečku připíná tomu svázanému pánovi na bradavky ty kolíčky s elektřinou), potom sledoval podivínské chování britské společenské smetánky, a až potom začal zkoumat "exkluzivně pro diváky v Kazachstánu" západní kulturu. Nejprve tu britskou, a když už byli ve Velké Británii Da Ali G Show i Borat velmi populární, přesunuli se do USA.

Tam se začala Ali G Show vysílat na kabelové stanici HBO a Sasha Baron Cohen měl opět možnost dělat průvodce západním světem (tentokrát samozřejmě USA) a nemusel se bát, že by ho lidé, se kterými bude dělat rozhovory, znali. Úkol Cohena v Boratově roli je celkem jasný - chovat se jako velké dítě, které kvůli tomu nejprimitivnějšímu prostředí, ve němž vyrostl, nechápe ani ty nejzákladnější společenské mantinely. Otevřeně projevuje rasismus, těžký šovinismus, homofobii a jiné společensky nepřijatelné nešvary v chování a díky své otevřenosti mnohdy popustí uzdu i dotazovaným osobám, kteří s ním mohou v lecčems souhlasit. Jeho primárním úkolem ovšem není šokovat, ale spíš ukazovat na společensky závažná témata a obracet je v humor. A jde mu to skvěle.

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tokar

(jozef, 13. 2. 2015 19:01)

hib hop rap