Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mariuhana a Hasis

18. 3. 2010

MARIHUANA, HAŠIŠ
Marihuanu a hašiš lze souhrnně označit jako konopné drogy. Obě výše zmíněné látky se získávají z rostlin konopí setého (rod Cannabis). Marihuana jsou sušená květenství - droga často tvoří lepivé, omamně vonící hrudky. Hašiš je obyčejně kompaktní, tmavě hnědá hmota, která obsahuje převážně pryskyřici s malou příměsí částí rostliny. Psychicky aktivní složkou jsou cannabindiol a cannabinoly, nejúčinnější je pak delta-9-tetrahydrocanabinol, který je obsažen hlavně v pryskyřici a sušených květenstvích. Je nerozpustný ve vodě, ale dobře rozpustný v tuku a alkoholu. Lidstvo konopí zná již od starověku, patří mezi nejstarší užívané drogy.

Konopné drogy patří mezi halucinogeny, i když jejich účinek je ve srovnání s jinými látkami skupiny jen velmi mírný. Záleží samozřejmě také na velikosti dávky, resp. množství požitého THC. Tak jako u jiných halucinogenů je významný set a setting – tedy duševní rozpoložení jedince při vstupu do intoxikace a okolní podmínky (vhodnost výběru místa intoxikace, spoluuživatelů, …). Ovlivnění průběhu intoxikace setem a settingem je poměrně zásadní – vhodné podmínky mohou vyvolat velmi příjemný zážitek, nevhodné naopak bad trip – hororový průběh intoxikace.

Vzhled marihuany: Květenství a horní lístky z konopí. Barva je dle kvality zpracování od příjemně plné (spíše tmavě) zelené až skoro k černo-zelené. Při dobrém zpracování je látka v menších kouscích držících a jemně lepících k sobě s velmi charakteristickým aroma. 
Vzhled hašiše: koncentrovaná pryskyřice, jež se získává ze samičích květů rostliny. Pryskyřice se usuší a dodává se nejčastěji v podobě lisovaných placiček a kostek hnědé (různé odstíny) barvy. nebo plastické černé hmoty („plastik“).

Slangové názvy pro marihuanu:
tráva, travka, gandža, hulení, skunk, zelí, roští
Slangové názvy pro hašiš: šit, plastik, haš

Mezi hlavní, očekávané účinky užívání konopí patří:
- pocit euforie, povznesená nálada
- někdy bujaré veselí se záchvaty smíchu
- lenivý útlum s hloubavou, filozofickou náladou
- někdy stavy rozšířeného vědomí, lepší introspekce
- zostřené vnímání
- změny orientace v prostoru, subjektivní pocit prodloužení času
- narušení kontaktu s realitou, deformace prostoru

Účinky vedlejší a nežádoucí:
- sucho v ústech
- pocit hladu
- může se objevit nevolnost a zvracení při nástupu účinku
- někdy deprese, úzkost, nenávist
- urychlená srdeční akce, bušení srdce
- překrvení spojivek (zarudlé oči)

Pro zevního pozorovatele se stav jeví jako opilost, ale bývá méně vyjádřen poruchami rovnováhy. Nápadné jsou naopak zarudlé spojivky. Důležitým diagnostickým vodítkem je také nadměrná veselost, nebo úzkostné stavy.

Pro konopí je typické užívání ve společnosti dalších lidí. Typickým způsobem užívání hašiše a marihuany je kouření (požití konopí je méně časté a bývá častější u zkušenějších uživatelů). Užívání má nezřídka charakter skupinového rituálu společné přípravy drogy k intoxikaci a následně užití společného užití s ritualizovaným předáváním marihuanové cigarety (joint) event. dýmky, či chilumu. Skupinky uživatelů představují z hlediska užívání dalších látek určité riziko, protože jednotliví členové jsou pod sociálním tlakem ostatních. Pokud některý z členů skupiny donese jinou drogu než konopí, může dojít ke společnému užití i ostatních členů skupiny, jakkoliv se jim to jeví jako nemoudré.

Účinky se při kouření projeví po několika minutách, vrchol je cca za 30-60 minut po užití, odeznívají po 3 hodinách. Při požití je nástup pomalejší, první účinky se objevují asi po půl hodině, vrcholí za 2-3 hodiny a odeznívají asi po 6 hodinách. Pomalý a vleklý nástup účinku při požití ztěžuje odhad dávky a přináší s sebou mnohem větší riziko komplikací. Doba ovlivnění po vykouření jednoho jointu přetrvává ještě asi 24 hodin po intoxikaci - po tuto dobu by se měli uživatelé vystříhat řízení motorových vozidel. Po stejnou dobu je téměř jisté, že testy ze slin budou pozitivní, následné toxikologické vyšetření pak prokáže účinné látky.

Závislost na konopných drogách je poměrně vzácná a pokud vzniká, tak je obyčejně lehká a často nevyžaduje odbornou intervenci. Mnohem větším rizikem jsou možné komplikace v průběhu intoxikace, které mohou vést k duševním obtížím typu depresivní poruchy, úzkostných stavů, nebo dokonce psychotické poruchy. Rizikový je také účinek na srdeční sval, který může vést k poruchám srdečního rytmu, včetně těch fatálních.

Rizika spojená s užíváním konopí:
- bad trip = hororový průběh intoxikace s možnými následky (provokace duševního onemocnění, obyčejně úzkostné nebo
  depresivní poruchy, toxické psychozy, úraz při úniku před domnělým nebezpečím, agresivní jednání vůči sobě nebo druhým)
- riziko srdečních arytmií
- poškození srovnatelná s poškozením při kouření cigaret
- flash backy – návrat stavu při intoxikaci, obyčejně je vnímaný nepříjemně

Při dlouhodobém, pravidelném užívání:
- osobnostní změny – projevují se jako váhavost, pomalost, uzavřením se do vlastního, snového světa, …
- poruchy paměti
- snížený zájem o sexuální zážitky (zvláště u mužů, obtíže s erekcí)

1. pomoc 
Připadá v úvahu zvláště u atypické nebo příliš hluboké intoxikace. Vhodný je klid, dostatek tekutin, dohled nad intoxikovaným. Poměrně často se objevují úzkostné stavy - je třeba zajistit dohled, aby osoba pod vlivem drogy neublížila sobě nebo někomu jinému. Pokud se stav jeví jako vážný a nebo je podezření na užití ještě jiných látek, je nutné přivolat lékaře. Lékařskou pomoc je dobré vyhledat i v případě, že po odeznění účinků drogy přetrvávají duševní problémy.

Odvykací stav:
- psychická složka se projevuje bažením po droze
- někdy se objevují stavy napětí, úzkosti, ztráty vhledu 
- ke zvládnutí odvykacího stavu není třeba lékařské intervence                                                   

Detekovatelnost:
Po jednorázovém užití, nebo užívání s malou frekvencí:
- slinné testy 24 - 48 hodin
- testy z moči 7-14 dní
Při opakovaném, dlouhodobém užívání:
- slinné testy 24 - 48 hodin
- testy z moči 14 dní – 1 měsíc
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nwm

(ganja marek, 13. 6. 2014 12:47)

Kdyz nekdo vyhuli jointa tak to rozhodne se neprojevi ucinek as za 30 as 60 min. Ja kdyz si dam jointa tak me to nabehne us v pulce jointa no ale zalezi na modelu me po venkovce kvalitni mi to nabehne tak as za 5min. A kdys sidam skank tak v pulce brka a kdys si dam purple haze tak skoro hned tek po deseti sluku takze nemelte tu sracky......